عملیات مسلم بن عقیل (ع)


عملیات مسلم بن عقیل (ع)؛ تدبیری نو در گرفتن امتیاز از دشمن

هدف از انجام عملیات "مسلم بن عقیل (ع) تصرف همه ارتفاعات مشرف بر شهر "مندلی" عراق بود. این منطقه با توجه به توقف و ناکامی در عملیات "رمضان" در شرق بصره و شیوه ای که برای حمله از مناطق کوهستانی اتخاذ شده بود، انتخاب گردید تا نقاط قوت و ضعف نیروهای هر دو طرف برای جنگ کوهستانی به دست آید. هدف دوم تأمین مرزهای جبهه میانی، آزادسازی بخشی از خاک ایران و پس زدن عراق از غرب شهر "سومار" بود.

این عملیات با همکاری سپاه و ارتش و با رمز "یا ابوالفضل العباس (ع) در تاریخ 9 مهر ماه 1361 به اجرا درآمد. در مرحله نخست، نیروهای ایرانی بخوبی پیش رفتند و در مراحل بعدی از سرعت پیشرویشان کاسته شد و علی رغم پاتک های سنگین دشمن، سرانجام مواضع فتح شده تثبیت گردید. در این عملیات که مدت 7 روز و طی 2 مرحله انجام شد، 150 کیلومتر مربع از خاک ایران آزاد و حدود 30 کیلومتر مربع از خاک عراق تصرف شد. نیروهای خودی ضمن تأمین دشت سومار، روی ارتفاعات کیسکه، کهنه ریگ و محور تردد میان تنگ و بر تنگه های مرزی مسلط شدند. شهر مندلی نیز در دید و تیررس آنان قرارگرفت و امکان پیشروی به عمق خاک عراق فراهم و آسان شد. نیروهای عراقی در جریان عملیات و پاتک های خود تعداد 4275 تن کشته، زخمی و اسیر بجا گذاشتند. همچنین یک دستگاه رادار، یک دستگاه ردیاب صوتی توپخانه، 3 دستگاه لودر و بولدوزر "دی - 8" و چند قبضه توپ 100 میلیمتری آنان به دست نیروهای رزمنده ایران افتاد و 79 دستگاه تانک و نفربر از جمله چند دستگاه تانک پیشرفته، 20 دستگاه خودرو، 3 دستگاه لودر و 3 قبضه کاتیوشای دشمن نیز به همراه 7 فروند هواپیما منهدم و ساقط شد.


نام عملیات: مسلم بن عقیل (ع)

زمان اجرا: 9/7/1361

مدت اجرا: 1 روز

تلفات دشمن (کشته، زخمی و اسیر): 4275

رمز عملیات: یا ابوالفضل العباس (ع)

مکان اجرا: سومار - جبهه میانی جنگ

ارگان های عمل کننده: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی

اهداف عملیات: تصرف همه بلندی های مشرف به شهر مندلی عراق و تأمین مرزهای جبهه میانی و آزادسازی بخشی از خاک ایران به همراه پس زدن دشمن از غرب شهر سومار

منبع: کارنامه عملیات، ابوالقاسم حبیبی، اداره روابط عمومی و انتشارات سپاه

/ 0 نظر / 17 بازدید