عملیات محرم

 

بررسی عملیات محرم

زمینه عملیات:

محرم، ماه پیروزی

با فرا رسیدن ماه پیروزی خون بر شمشیر، شوری در جبهه ها درمی گیرد. گردان های عزادار امام حسین(ع) با دسته های سینه زنی در خطوط جنگی و یگان ها به راه می افتند و خاطرات جنگ های صدر اسلام را متجلی می کنند.

آوای سوگواری مناجات برای سرور شهیدان همه جا می پیچد. نیروهای عراقی از وحشت حمله رزمندگان در ماه محرم به دستور فرماندهان در آمادگی کامل به سر می برند. ماهواره های غرب با پرواز در آسمان منطقه عملیاتی، این هشدار را به صدامیان می دهند که حمله ای در شرف وقوع است، ولی به خاطر استتار نظامی نیروهای رزمنده نمی توانند منطقه درگیری را شناسایی کنند. عراق برای جلوگیری از عملیات احتمالی، طی پیامی از ایران می خواهد به خاطر ماه حرام از جنگ خودداری شود غافل از اینکه خودش در ماه ذی الحجه که از ماه های حرام محسوب می شود، حمله سرتاسریش را آغاز کرده بود.

در منطقه عملیاتی موسیان، شور و حالی دیگر حکمفرما می شود. لشکرهای 25 کربلا، نجف اشرف، علی بن ابیطالب (ع) و امام حسین(ع) سپاه پاسداران مأموریت می یابند خود را در خطوط درگیری محرم سازماندهی کنند. وظیفه هر لشکر و گردان مشخص و یادآوری می شود که دشمن به خاطر تجربه از عملیات های قبل و حساس بودن نسبت به ماه محرم در آماده باش کامل به سر می برد و از آنجا که نمی شود از غافلگیری و بی خبری آنها استفاده کرد، پس باید از سرعت عمل بهره گرفت. به فرماندهان نیروهای عمل کننده گفته می شود که اگر سرعت عمل عملیات فتح المبین در کار باشد، پیروزی چشمگیری حاصل خواهد شد در غیر اینصورت، نتیجه کار مطلوب نخواهد بود.

در حالی که همه چیز طبق برنامه دلخواه پیش می رود، هوای مهتابی، خلجانی در ذهن فرمانده ای به وجود می آورد. برای رفع این مشکل، رزمندگان با خلوص تمام دست به دعا برمی دارند، ناگهان غرش مهیبی فضای منطقه عملیاتی را به لرزه درمی آورد و در پی آن ابرهای سیاه و متراکم آسمان منطقه را می پوشاند. باران شدیدی درمی گیرد و صدای رعد، طنین آتشبارهای دشمن را بی اثر و خاموش می کند و برق آسمان با درخشش خیره کننده منورهای عراقی را بی فروغ جلوه می دهد. سرانجام با الطاف خدای متعال و فرماندهی حضرت صاحب الزمان (عج) زمینه برای اجرای عملیات فراهم می شود.

موقعیت جغرافیایی عملیات محرم

مشخصه مهم این منطقه وجود ارتفاعات جبال حمرین، که خط مرزی قراردادی ایران و عراق قبل از تجاوز این کشور به ایران بود. و بلندترین قلة آن به ارتفاع 400 متر در خاک جمهوری اسلامی قرار دارد. گذشته از تپه 298 که در داخل خاک ما قرار دارد تپه 175 در داخل خاک عراق واقع شده است که مشرف بر محور وصولی و با اهمیت- عین خوش- چشم سری- شرهانی- زبیدات می باشد. به راحتی می توان از روی آن، جاده آسفالته شرهانی- زبیدات را که به لحاظ ارتباطی و تدارکاتی مهم است با تیر منحنی و دیدبانی مناسب برای اجرایی تیر غیر منحنی مورد تهدید قرار داد.

یکی دیگر از عوارض طبیعی منطقه، رودخانه های چیخراب، دویرج و میمه است که فصلی و وحشی بودند، به هنگام طغیان، ارتفاع آب آن بعضا به 10برابر معمول (که حدود 30 سانتی متر است) می رسد. به لحاظ تسلط مواضع استقرار دشمن بر معابر و منطقه مواصلاتی نیروهای خودی به همین علت کلیه ترددها در شب و با چراغ خاموش صورت می گرفت. ضمنا منطقه کلی عملیات در حوزه مأموریت سپاه چهارم عراق قرار داشت و پدافند از منطقه عملیاتی محرم، به عهده لشکر 10 زرهی بود.*

---------------------

* از خرمشهر تا فاو، تحلیل نظامی، سیاسی از سیر 4 سال جنگ معاونت سیاسی ستاد کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی.

---------------------

 

 

مرحله اول عملیات محرم

سرانجام لحظه موعود فرا می رسد و در قرارگاه کربلا، آیت الله طاهری، * آیت الله جنتی**

---------------------

* امام جمعه اصفهان

** امام جمعه سابق قم

---------------------

و فرماندهان سپاه اسلام دست ها را به سوی آسمان بلند کرده و از خداوند سبحان یاری می طلبند.

ترنم ریزش باران رحمت و نجوای دعای توسل در هم می آمیزد و فضایی ملکوتی حاصل می شود و بار دیگر بوی عملیات فتح المبین مشامها را پر می کند.

در تاریخ 10/8/61 در ساعت 08/22 دقیقه، عملیات محرم با رمز مبارک "یا زینب(س)" در منطقه عملیاتی موسیان و شرهانی، زبیدات- جنوب شرقی دهلران در غرب عین خوش با اهداف آزادسازی ارتفاعات حمرین در جنوب دهلران، و تهدید و دسترسی به امکانات نفتی داخل خاک عراق و شهرک زبیدات آغاز می شود.

رزمندگان اسلام مرکب از چهار لشکر از سپاه ویک تیپ از ارتش، حرکات مقدماتی را آغاز کرده و به سوی اهداف به حرکت درمی آیند. لشکر 25 کربلا با عزمی راسخ، پس از عبور از میدان های وسیع مین و تله انفجاری، همچون صاعقه بر سر ارتش عراق فرود می آید. لشکرهای امام حسین(ع)، علی بن ابی طالب(ع) و نجف اشرف سپاه پاسداران در طرفین لشکر 25 همچون پتک بر سر دشمن می کوبند. لشکر امام حسین(ع) به سمت چم هندی یورش می برد، اما در اثر بارندگی و جریان سیل تعدادی از نیروها عقب مانده و عده ای هم به شهادت می رسند. در این میان یک دستگاه نفربر خشایار از رودخانه عبور کرده و با کشیدن سیم بکسل به طرف دیگر رودخانه آن را به بولدوزر وصل و رزمندگان با گرفتن سیم بکسل از رودخانه خروشان عبور و به عملیات ادامه می دهند رزمندگان این لشکر به سمت شمال منطقه درگیری به حرکت درمی آیند، با نصب پل از منطقة چم هندی به طرف چم سری تغییر حرکت می دهند. با حرکتی بی نظیر نیروهای متجاوز بعثی از همین محور هدف تهاجم این لشکر مجرب قرار گرفته و قلع و قمع می شوند و جبال حمرین در معرض آزادی قرار می گیرند.

لشکر علی بن ابی طالب(ع) به رغم آتش پرحجم دشمن، به سوی مواضع بعثی ورش می برد و با وجود آتش سنگین دژ دفاعی آنها را درهم می کوبد که با ادامه تهاجم، جاده طیب العماره زیر دید و تیر مستقیم این لشکر قرار می گیرد و با این هجمه سنگین، به نقل و انتقالات دشمن در این محور خلل وارد می شود. جاده عین خوش، دهلران از زیر دید و تیر مستقیم خارج و ارتباط مرزی جنوب و غرب ایران بیش از پیش برقرار می شود.

لشکر حماسه آفرین نجف اشرف با حرکتی تحسین برانگیز، مقر تیپ 606 پیاده دشمن را محاصره می کند، به طوری که دشمن تا ساعت ها از محاصره مطلع نمی شود. از مقر فرماندهی لشکر 10 زرهی عراق به این تیپ اطلاع داده می شود که در محاصره هستند، لذا مقاومت کنند تا نیروهای کمکی برسند. فرماندهان این تیپ، اطلاعیه و آماده باش لشکر 10 را جدی نمی گیرند. تا اینکه محاصره تیپ تکمیل و لشکر پیروز نجف اشرف با سرافرازی وارد مواضع این تیپ می شود و تعدادی از سربازان و فرماندهان آن را به اسارت درمی آورد.

تا نزدیک صبح، بیشتر اهداف عملیات تأمین می شود و الحاق نیروها با موفقیت صورت می پذیرد؛ ولی در منطقه چپ درگیری، بر اثر بارندگی و طغیان آب شکاف ایجاد می شود و تلاش می گردد تا دشمن نتواند از آن نقطه استفاده کند. با روشن شدن هوا، هواپیماهای عراق با تمام امکانات اقدام به حمله کرده و با ریختن بمب و راکت تلاش می کنند تا مانع ادامة عملیات شوند.

در همین هنگام نیروی هوایی ایران نیز وارد معرکه شده و با هجوم های دلاورانه خود پاسخی مناسب به نیروی هوایی عراق می دهد. در پایان مرحله اول با آزادی 550 کیلومتر مربع از خاک میهن اسلامی، 2600 نفر از بعثیان کشته و زخمی و 1970تن، به اسارت درمی آیند. همچنین 90 دستگاه تانک و نفربر، 100 دستگاه خودرو و مقادیر زیادی جنگ افزار از انواع مختلف به غنیمت درمی آید.

با انجام مرحله اول، ضربات سختی به لشکر 10 زرهی تحت امر سپاه چهارم (مأمور در منطقه) وارد می شود و زمینه برای ورود رزمندگان به داخل خاک عراق و تهدید مناطق عمقی فراهم می شود. برای اینکه دشمن نتواند به سرعت خود را بازسازی کند، رزمندگان برای شروع مرحله بعدی عملیات در آماده باش کامل به سر می برند و تنها پس از 28 ساعت بازسازی انجام شده و بلافاصله در مواضع خود مستقر می شوند تا مرحله دوم را با قدرت و قاطعیت آغاز کنند.

با همه این تفاصیل جناح چپ ایران نمی تواند پیشروی مورد نظر را انجام دهد. لذا از همین مکان پیروزی های مرحله اول مورد تهدید قرار می گیرد. بدین منظور مرحله دوم برای پرکردن این رخنه و نیز رسیدن به اهداف مرحله دوم آغاز می شود.

 

 

بازتاب عملیات در رسانه های جهانی

رادیو بی بی سی:

"نیروهای ایران حمله تازه ای را در جبهه مرکزی جنگ با عراق آغاز کرده اند"

در ادامة خبر، این رادیو هیچ سخنی از پیشروی ایران به میان نمی آورد و فقط به گفتن چند جمله خنثی بسنده می کند، ولی ادعاهای سخنگوی ارتش عراق مبنی بر دفع حمله را با آب و تاب پخش می کند.

رادیو آمریکا:

"مقامات ایرانی مدعی نشده اند که نیروهای ایرانی به پیروزی بزرگی نایل شده و به کلیه هدف های خود دست یافته اند، اما در اعلامیه منتشر شده از رادیو بغداد، ادعا شده که تلاش عبث ایرانی ها برای عبور از مرز خنثی شده است."

رادیو آلمان:

"ایرانیها اعلام داشته اند که نیروهای ایران در جریان تهاجم جدید در جبهه مرکزی جنگ، منطقه مرزی تحت اشغال عراقی ها را دوباره تسخیر کرده اند، اما صدام حسین رئیس جمهور عراق در برابر شرکت کنندگان در نمایشگاه بین المللی اعلام داشت که حمله ایرانی ها درهم شکسته شده است."

صدام حسین، زمانی این پیروزی ایران را منکر می شود که قریب 550 کیلومتر مربع از منطقة عملیاتی از کنترل سربازان فراریش خارج شده و تعدادی از آنها کشته، مجروح و اسیر گشته و تعداد از ادوات زرهی آنان منهدم و یا به غنیمت درآمده است.

 

 

مرحله دوم عملیات محرم

مرحله دوم عملیات محرم در تاریخ 11/8/61 ساعت 5/2 بعد از نیمه شب با رمز مبارک "یا زینب(س)" آغاز می شود. به دلیل موفق نشدن نیروها در سمت چپ محور درگیری و امکان عملیات از طرف دشمن، یگان های رزمی ایران به سرعت آماده می شوند تا نقطة ضعف را پر نمایند.

پس از عبور نیروهای اسلام از موانع ایذایی و میدان مین، ابتدا گردان سیدالشهداء که مهمترین گردان لشکر 25 محسوب می شد- خود را به مواضع بعثیان می رساند که با شلیک تعداد زیادی گلوله و موشک آر.پی.جی. اقدام به عملیات ایذایی می کند و بدین صورت زمینه برای هجوم لشکرهای امام حسین(ع) و علی بن ابی طالب(ع) آماده می شود. نیروهای سپاه اسلام پس از عبور از موانع متعدد و مین های منور و بشکه های آتش زا، به مواضع ارتش عراق یورش می برند. درگیری در خاکریزهای دشمن به نبرد تن به تن می رسد و تعداد دیگری از عراقی ها کشته و زخمی و تسلیم می شوند و بقیه راه فرار را در پیش می گیرند.

مواضع مستحکم نیروهای بعثی با هجمه بی امان درهم کوبیده می شود و بلافاصله به تصرف درمی آید. بدین ترتیب پاسگاه های چم هندی و ربوط و ... آزاد و به دنبال آن بسیاری از اهداف تأمین شده در مرحله اول، تثبیت می شوند.

در ساعت 5 صبح، رزمندگان خود را به جاده شرهانی رسانده و تهاجم تانک های عراق را در هم می کوبند. تعدادی از تانک ها به آتش کشیده می شوند. در ساعت 7 صبح الحاق نیروهای ایرانی کامل می شود.

 

 

مرحله سوم عملیات محرم

سومین مرحله این عملیات در ساعت ده شب تاریخ 15/8/61 با هدف تسخیر ارتفاعات غربی، دامنه های غربی جبال حمرین، جاده های تدارکاتی دشمن و تأمین اهداف فتح شده در مراحل نخستین آغاز می شود. رادیو بخش فارسی بغداد به شدت تلاش می کند با پخش اکاذیب، رزمندگان اسلام را از حمله بازدارد. این رادیو مانند همیشه ایران را تهدید به استفاده از جنگ افزارهای ناشناخته و جدید می کند. همچنین به مردم مرزنشین عراق اطمینان می دهد که ایرانیان هرگز نخواهند توانست از مرز عبور کنند، اما لشکرهای آزادیبخش اسلام، برای سومین بار پس از عبور از بلندی های حمرین به سوی چاههای نفتی منطقه یورش می برند و تمامی موانع را پشت سرمی گذارند. عده زیادی از نیروهای بعثی در این نبرد سخت کشته و زخمی شده ویا به اسارت قوای اسلام درمی آیند.

فرماندهان نظامی بعث تلاش می کنند با جمع آوری نیروهای پراکنده آنها را مجددا سازماندهی کنند و پاتک هایی را علیه ایران آغاز نمایند که با لطف خداوند و هوشیاری رزمندگان اسلام همه آنها قبل از اینکه فرصتی برای عکس العمل بیابند، تارومار می شوند.

چاه های نفتی منطقه به استعداد 50 حلقه به تصرف ایران درمی آید و برای ورود به شهرک زبیدات عراق، گردان های لشکر 25 کربلا به دژهای دفاعی عراق یورش می برند.

سرعت عمل یگان سید الشهداء دشمن را دچار سردرگمی می کند. شهر لحظه به لحظه به محاصره نزدیک تر می شود. شلیک آتش بارها و حملات هوایی دشمن علیه رزمندگان شدت می گیرد.

در آستانه ورود به شهرک زبیدات تانک های مستقر در بلندیها و شیارها آخرین تلاش را انجام می دهند تا مانع سقوط شهر شوند. آرپی جی زنها تعدادی از آنها را شکار می کنند و باقیمانده تانک ها از مهلکه می گریزند و در سمت غرب زبیدات موضع می گیرند.

پس از درهم شکست آخرین مقاومت های دشمن، رزمندگان آزادی بخش اسلام با سرافرازی وارد شهر تخلیه شده زبیدات می شوند و کار تعقیب را تا غرب شهرک ادامه می دهند. آنگاه بلدوزرهای جهاد، سپاه و ارتش اقدام به ایجاد خط دفاعی مناسب می کنند. نیروهای اسلام در پشت آن مستقر و آماده دفع پاتک های احتمالی دشمن می شوند.

همزمان با ورود رزمندگان به شهر زبیدات، در محورهای سمت راست منطقه عملیاتی، پاسگاه های شرهانی و ابوغریب نیز به تصرف درمی آید و بدین ترتیب تمامی اهداف تأمین می شود. در تصرف این پاسگاه ها اکثر نیروهای بعث فرار را بر قرار ترجیح می دهند و تعدادی هم که به زور فرماندهی مقاومت می کنند، سرانجام کشته یا اسیر می شوند.

عراق برای بازپس گیری اراضی و خطوط از دست رفته خود، در تاریخ 21/8/61 دست به پاتک های بسیار سنگینی می زند که با انهدام 20 تانک و نفربر و تلفات عمده، تلاش مذبوحانه اش عقیم می ماند و مواضع ایران بیش از پیش تثبیت می شود

 

 

نتایج و دستاوردهای عملیات محرم

بعد از عملیات رمضان، دشمن پی می برد که ایران تلاش دارد که هر چه بیشتر خود را به شهره بصره نزدیک کند تا در موقع لزوم گلوگاه عراق را در این نقطه بفشارد. بدین منظور صدام تمامی امکانات اقتصادی و نظامی خود را به کار می گیرد تا از این نقطه حساس دفاع کند. زمانی که ایران علی رغم نفوذ به خاک عراق نمی تواند تثبیت موضع کند.صدام و حامیان او از این موقعیت استفاده کرده و با راه انداختن تبلیغات، در بوق و کرنا اعلام می کنند که ایران دیگر قادر نخواهد بود حمله ای صورت دهد. به خصوص این جنجال های تبلیغاتی به دنبال حمله محدود مسلم بن عقیل شدت می یابد.

در تکمیل این حوادث، زمزمه تحویل هواپیماهای شکاری سوپر اتاندارد فرانسوی برای قطع صادرات نفتی ایران صورت می پذیرد و تلاش می شود از آنها غولی ساخته شود تا رزمندگان ایران مرعوب آن شوند.(1)

به دنبال آن از ایران خواسته می شود که از حمله به عراق صرفنظر کند و با پذیرفتن حالت نه جنگ و نه صلح، جنگ را از طریق مجامع بین المللی حل کند که در جواب به این موهومات تصمیم به اجرای عملیات محرم گرفته می شود.

دلیل انتخاب منطقه موردنظر از آن جهت بود که دشمن برای جنگیدن در آن قسمت از مواضع خود علاقه ای نشان نداده و تلاش می کرد با بهره گیری از موضع برتر و حضور در ارتفاعات، برای همیشه آن را از آن خود نگه دارد.

---------------------

پی نوشت:

1- هواپیمای شکاری سوپراتاندارد ساخت فرانسه در جنگ فرمایشی مالویناس فالکلند بین آرژانتین و انگلیس با شلیک چند موشک هوا به سطح - اگزوسه موفق شد چند رزم ناو انگلیسی را غرق و از این طریق با همکاری رسانه های غرب به شهرت زیادی دست می یابد.

 

 

مناطق و تأسیسات آزاد شده:

- خارج کردن جاده دهلران - عین خوش به طول 100 کیلومتر از زیر دید و تیر دشمن.

- تأمین امنیت شهرهای موسیان، دهلران، و پادگان عین خوش، دشت اژیه و دهکده های اطراف آن.

- آزاد سازی سلسله جبال حمرین، قله های 298،290،400،398،390.

- به خطر انداختن جاده ارتباطی طیب- علی غربی و جاده نظامی بغداد- العماره.

- آزادسازی منابع نفتی موسیان، بیات و حوضچه های نفتی زبیدات، تلمبه خانه و حدود 70 حلقه چاه نفتی.

- تأمین قسمتی از مرز به طول 50 کیلومتر.

وسعت منطقه آزاد شده:

- بیش از550 کیلومتر مربع از خاک ایران آزاد می شود و بیش از 300 کیلومتر مربع از خاک عراق در نوار مرزی به تصرف رزمندگان اسلام درمی آید.

 

 

تجهیزات منهدم شده و غنایم به دست آمده از دشمن

- 260 دستگاه تانک و نفربر زرهی.

- 230 دستگاه خودرو.

- چندین قبضه توپ سبک و سنگین.

- ده فروند هواپیما.

- چندین انبار مهمات و انواع سلاح های سبک.

 

یگان های منهم شده دشمن:

- تیپ های 606، 413، 703،505 ،42، 423.

- تیپ های 42، 60 و 17 زرهی.

- تیپ 24 مکانیزه.

- گردان 2 نیروی مخصوص.

- 5 گردان کماندویی.

- گردان تانک التحریر و گردان تانک صدام.

 

غنایم:

- بیش از 150 دستگاه تانک و نفربر زرهی.

- 51 قبضه تفنگ 106 میلیمتری

- انواع توپ های ضدهوایی و خمپاره انداز.

- بیش از 250 دستگاه انواع خودرو.

- چندین موشک انداز مالیوتکا.

 

تعداد کشته و زخمی دشمن:

- بیش از 7000 نفر.

تعداد اسرا:

3400 نفر.

نیروهای عمل کننده سپاه و ارتش*

--------------------

* از خرمشهر تا فاو، کارنامه عملیات سپاهیان اسلام.

--------------------

 

 

انعکاس عملیات محرم

رسانه های گروهی و خبرگزاری ها در حالی که رزمندگان اسلام از مرز بین المللی عبور کرده و شهرک زبیدات و چاه های نفتی بیات را به تصرف درآورده بودند، همچنان به پخش اخبار دروغ پرداخته و به حمایت خود از رژیم بعثی عراق ادامه می دهند.

تحلیل گر نظامی غرب(نیویورک تایمز):

"منابع اطلاعاتی غرب به صحت ادعاهای عراق بیشتر از ایران اعتقاد دارند."

ادعای این تحلیل گر در حالی است که 550 کیلومتر مربع از خاک ایران و 300 کیلومتر مربع از خاک عراق آزاد و رزمندگان بر بلندی های حمرین و نوار مرزی مسلط می شوند و جاده تدارکاتی ایران نظیر عین خوش- دهلران از زیر دید و تیر مستقیم عراق خارج شده و جاده های عراق از جمله طیب- العماره زیر آتش ایران درمی آید و سرانجام معلوم نشد که این تحلیل گر، ادعای پیروزی صدام را در آبادان، بستان، خرمشهر و دیگر جاها که با تحمل شکست سخت و دادن تلفات سنگین مجبور به فرار شد، چگونه توجیه می کرد.

مجله اخبار آمریکا:

"در حقیقت عراق از نظر تاکتیکی و نظامی بر ایران برتری دارد و نیروهای هوایی اش تقریبا دست نخورده و در نبردهای اخیر به شیوه ای کاملا موثر عمل کرده است."

برتری نظامی عراق زمانی اعلام می شود که نزدیک به یک چهارم ارتش عراق توسط رزمندگان اسلام منهدم شده و یا به اسارت درمی آید. ارتش عراق در عملیات محرم فراری تاریخی را تا عمق 15 کیلومتری می پذیرد.

رادیو صدای آمریکا:

"افسران عراقی مدعی هستند که نیروهایشان منظم و سازمان یافته و به خوبی مجهزند و اکنون که در خاک خود می جنگند، حتی یک متر آن را به ایران نخواهند داد." (16/8/61)

"عراق پیشروی نیروهای ایران را تصدیق کرده، اما گفته که این پیشروی بین 1 تا 5 کیلومتر بوده است." (17/8/61)

رادیو بی بی سی:

این سخن پراکنی کهنه کار که همواره در جنگ، حقایق را با هزار ترفند به نفع رژیم عراق پخش می کرد، در پی عملیات محرم، در جام جهان نمای خود چنین می گوید:

"علی رغم حضور تعدادی خبرنگار خارجی در ایران، هنوز یک گزارش مستقل برای تأیید ادعاهای ضد و نقیض طرفین جنگ در دست نیست." (18/8/61)

رادیو رژیم اشغالگر قدس:

این رادیو نیز برای سرپوش گذاشتن به حقایق و نشان دادن بغض خود نسبت به انقلاب اسلامی، همبستگی خود را با ارتجاع عرب اعلام می کند و با قدرتمند قلمداد کردن ارتش عراق، تزریق روحیه می نماید، این در حالی است که این رادیو از حقیقت امر آگاه بود.

"پرزیدنت صدام حسین تأکید کرد که پیروزی ارتش عراق بر نیروهای اسلامی ایران به حق و غیرقابل انکار است."(19/8/61)

در میان اخبار ضد و نقیض رسانه های گروهی غرب که سعی در پنهان داشتن فتوحات عظیم نیروهای اسلام در عملیات موفق محرم داشتند، نتایج عملیات چنان وسیع و درخشان بود که خبرگزاریها و رسانه های غربی نمی توانند آن را کتمان کنند.

روزنامة گاردین:

با انتشار خبر پیروزی ایرانیان در این عملیات، اخبار رادیو بی بی سی را خنثی می کند و می نویسد:

"حملات شدید ایرانیان آنچنان شکاف بزرگی در خط دفاعی عراق به وجود آورده که نیروهای عراقی را در مقیاس عظیمی وادار به فرار کرده است، به طوری که ظرف مدت 48 ساعت اول نبرد، چهارهزار سرباز عراقی مواضع دفاعی خود را بین خطوط مقدم شهرهای عراقی کوت و العماره ترک کرده و از صحنه نبرد گریخته اند." (20/8/60)

مفسر روزنامه اکونومیست:

"در بغداد فضای دلسرد کننده ای حکمفرماست و از تبلیغات پرشور و هیجان رادیو و تلویزیون عراق که قبل از فتح خرمشهر توسط نیروهای ایران وجود داشت. دیگر خبری نیست. آنچه بیش از خبرهای جبهه جنگ باعث نگرانی وافسردگی شده است، شواهد سیاسی حاکی از عزم راسخ ایران به ادامه جنگ است، چرا که عراق نه از نقطه نظر مالی و نه از نقطه نظر انسانی نمی تواند به یک جنگ درازمدت و نامحدود ادامه دهد. طی ماه گذشته از ارزش دینار عراقی تا پنج درصد کاسته شده است و ..."

بعد از هر پیروزی که نصیب قوای اسلام می شود حامیان صدام و اربابانش بیش از خود صدام برمی آشوبند:

"مقامات اردنی از پیروزی های اخیر ایران به شدت مضطرب و نگران شده اند و ... به این نتیجه رسیده اند که صدام حسین هیچگاه این چنین در خطر نبوده است." (16/8/61)

پس از انجام عملیات موفقیت آمیز محرم، شورای امنیت هم خطر عظیم را احساس می کند و برای پیشگیری به فکر چاره می افتد و در این باره قطعنامه، 540 را درباره جنگ عراق علیه ایران تصویب می کند.

فرازی از فرمایشات حضرت امام خمینی(ره) پیرامون عملیات محرم

حضرت امام خمینی(ره) ضمن اشاره به پیروزی بزرگ سلحشوران اسلام در منطقه عملیاتی محرم به روش صدام اشاره کرد و عکس العمل وی را پس از هر شکست چنین تفسیر می نمایند:

"شما ببینید که صدام چه کار کرده که امروز در دام افتاده است و نمی داند چه کار کند. مثل آن کسی بود که ادعای پهلوانی می کرد و هر وقت که می رفت بیرون،یک کسی پیدا می شد او را کتک می زد و یا زمین می زد، برمی گشت (خانه) مادرش را کتک می زد.

صدام در هر جبهه ای که سیلی خورده است و در هر جبهه ای که شکست خورده است دنبال او یک دسته از این عراقی های بیچاره را که تحت ظلم او هستند و دست و پا می زنند از آنجا بیرون کرده است ویا به حبس برده و با سلاح های دورزن خودش همه آن افراد شهرهای عربی نشین را که محترم هستند، اینها را هدف قرار می دهد و یا شهرهای ایران را.

این همان مسأله است. هر وقت شکست می خورد، یک همچنین قضیه ای است. الان شکست فاحشی خورده است. منتظر باشید که باز اگر خدای ناخواسته بتواند او در شهرهای مرزی یک جنایتی بکند و دوستان منافقش هم در داخل و این برای این است که اذهان را از این شکست (بلکه بتواند) منصرف کند."

 

منبع: کارنامه توصیفی عملیا ت های هشت سال دفاع مقدس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

/ 0 نظر / 22 بازدید